Skip to content Skip to footer
0 items - $0.00 0

Hospicjum im. Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej

Udostępnij dalej:

Ideą Hospicjum jest podwyższanie jakość życia człowieka w obliczu nadchodzącej śmierci. Mamy dziś wiele możliwości, aby łagodzić cierpienie. Odpowiednio dobrana terapia, pozwala choremu dobrze funkcjonować nawet w zaawansowanym stadium choroby.

Opieka w Hospicjum nad chorą osobą to przede wszystkim obecność, zainteresowanie i danie człowiekowi w tym ważnym i trudnym momencie poczucia, że nie jest pozostawiony sam sobie.

Opieka hospicyjna jest wielokrotnie opieką uzupełniającą dla podstawowej opieki zdrowotnej czyli dla lekarza rodzinnego. W wypadku korzystania przez chorego z innych dziedzin medycyny, niż medycyna paliatywna, istnieją przesłanki do tego, by dodatkowo wspierająco łączyć świadczenia. Wymaga to konsultacji i indywidualnego rozpatrzenia sytuacji chorego, ponieważ zgodnie z zaleceniami płatnika NFZ, nie wszystkie świadczenia można łączyć.

Głęboko wierzymy w to, że dobra opieka medyczna, wsparcie i uważność mogą sprawić, że człowiek chory oraz jego najbliżsi poczują bliskość, miłość oraz spokój na ostatniej drodze życia.

Naszym Pacjentom zapewniamy najwyższy poziom opieki medycznej, etycznej i duchowej. W Hospicjum nasi pacjenci mogą być z bliskimi całą dobę. Mogą przyjechać do nas z psem, kotem czy innym ulubionym pupilem. Dbamy także o dobre samopoczucie i walory estetyczne – ładne, nowoczesne wnętrza, piękne fototapety na ścianach, telewizory i Internet w każdym pokoju. Hospicjum znajduje się w otoczeniu lasu z wyjściem na taras, w którym pacjenci mogą przebywać w swoich łóżkach na świeżym powietrzu.

W naszym hospicjum pacjenci nie tylko chorują i odchodzą, ale po prostu żyją, ciesząc się bieżącym dniem. Towarzysząc choremu, staramy się zauważać jego potrzeby, możliwości czy marzenia. Wszystko po to, aby podnieść jakość życia w ostatnim stadium choroby.
Naszym pacjentom pomagamy zrozumieć, że wciąż mają wolną wolę, wewnętrzną wolność i osobistą sprawczość. Zawsze otoczeni pomocą, żyją aż do końca.

Sprawujemy kompleksową opiekę w zakresie modelu opieki paliatywnej. Zazwyczaj opieka paliatywna rozpoczyna się od spotkań w Przychodni Medycyny Paliatywnej, chodź nie ma jednego standardu korzystania z poszczególnych form opieki paliatywno-hospicyjnej. Istnieje również dowolność w kolejności korzystania z Poradni Medycyny Paliatywnej lub Hospicjum Stacjonarnego czy Hospicjum Domowego, pod warunkiem spełnienia wskazań i opinii specjalistów, dla których dobro pacjenta jest celem nadrzędnym.

Powyżej wymienione są jednostki chorobowe, które kwalifikują do objęcia opieką w ramach kompleksowej opieki paliatywnej.

Hospicjum stacjonarne

W codziennej pracy dokładamy wszelkich starań by zapewnić jak najwyższą jakości życia naszym pacjentom. Pomagamy samym pacjentom, ich bliskim oraz wszystkim zaangażowanym w opiekę nad codziennym życiem w chorobie.

Naszym zadaniem jest zapewnienie choremu poczucia bezpieczeństwa oraz uświadomienie nieuleczalnie choremu i jego bliskim, że walka nie została zakończona. Trwa nadal – o komfort życia w chorobie, o każdy dzień, godzinę, minutę życia aż do końca. To nadal profesjonalne leczenie – weszło tylko w inny etap leczenia zachowawczego.

Zadaniem Naszym jest:

  • Przechodzenie wspólnie z pacjentami przez proces przyswajania sobie diagnozy
    Łagodzenie lęku, który możemy kontrolować w ponad 95% trudnych do zniesienia objawów bólu
  • Leczenie bólu zarówno fizycznego, jak i psychicznego oraz duchowego
  • Przedstawieniu skutków uporczywej terapii – liczy się dla nas intencja z jaką podajemy leki
  • Aby chory na co dzień miał zapewnioną opiekę: lekarza, pielęgniarki, psychologa, fizjoterapeuty i opiekunów i specjalnie przeszkolonych wolontariuszy opiekuńczych
    aby chory miał siłę i ochotę na aktywność – wspieramy go w tym – pacjenci wspólnie spożywają posiłki, wychodzą do ogrodu, na spacer, wykonują ćwiczenia w ramach rehabilitacji
  • zaspokajanie ważnych potrzeb chorych i bliskich, w tym potrzebę intymności, w naszym hospicjum małżonkowie bez obaw mogą okazywać sobie bliskość, korzystając z oddzielnego pokoju

Opiekę duchową sprawują księża indywidualnie oraz podczas udziału w nabożeństwie w każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 16.00 w Sali konferencyjnej Hospicjum

HARMONOGRAM MSZY ŚWIĘTEJ NA 2024 R.

Hospicjum domowe

Istotą Hospicjum Domowego jest połączenie siły rodziny oraz najbliższych, z wiedzą i profesjonalizmem wielodyscyplinarnego zespołu Hospicjum.

Wspólnie z bliskimi zespół hospicjum pracuje nad stworzeniem możliwie najlepszych warunków do życia z chorobą w środowisku domowym. Elementy wspomagające organizację opieki w domu to np. łóżko rehabilitacyjne, kule, balkonik, krzesło toaletowe, koncentrator tlenu i inny sprzęt pomocnicze.

Jeżeli stan pacjenta zmienia się, chory wymaga wzmożonej opieki i częstszych wizyt personelu, jest to kwalifikacja do opieki stacjonarnej. Czasem po kilkudniowym pobycie na oddziale hospicyjnym, stan chorego ulega poprawie, a rodzina nabywa nowych umiejętności aby pielęgnować chorego w innym stanie. Wówczas chory wraca do swojego domu i ponownie obejmowany jest opieką Hospicjum Domowego. Jest możliwość wielokrotnego korzystania z procesu opieki, o ile stan zdrowia chorego tego wymaga i lekarz ubezpieczenia zdrowotnego do takiej opieki wystawi skierowanie. Warunkiem zasadniczym, zaraz po wskazaniach medycznych, jest wydolność opiekuńcza środowiska chorego.

Zobacz również:

Cart0
Cart0
Cart0